Prejšnji petek, 11. marca 2022, je bila v Zagorju ob Savi organizirana okrogla miza o skrbi za starejše, na kateri je na povabilo Društva upokojencev in občinskega odbora za medgeneracijsko sobivanje državna sekretarka Alenka Forte, dr. med., predstavila novosti Zakona o dolgotrajni oskrbi.

V razpravi, ki je sledila in jo je moderiral predsednik društva Tone Beja, so sodelovali Anica Ule Maček iz občinskega odbora za medgeneracijsko sobivanje, direktorica DSO Izlake Mateja Černi, ravnateljica Srednje šole Zagorje Aljaša Urbanija, direktorica VDC Zagorje dr. Špela Režun, direktor Stanovanjskega podjetja Gregor Brinjevec in Mateja Avsec, pomočnica direktorice ZD Zagorje. V razpravo se je vključil tudi župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan, ki je poudaril socialno naravnanost občinskega proračuna in pomen velikih investicij države na tem področju: dograditve VDC v višini 1,5 mio EUR ter obnove DSO Izlake v znesku 3,5 mio EUR.

Vsi prisotni so se strinjali, da je bil Zakon o dolgotrajni oskrbi že dolgo pričakovan in pomeni korak naprej v celoviti oskrbi starejših, invalidnih in obnemoglih odraslih. Izrazili so tudi pomisleke, zlasti glede zagotavljanja ustreznih kadrov in pravočasne priprave sistema oskrbe in ocenjevanja primanjkljajev in potreb, na podlagi katerega bodo upravičencem dodeljene določene pravice.

Državna sekretarka Alenka Forte je pojasnila, da se bodo spremembe vpeljevale postopoma, podzakonski akti in pravilniki so tudi že v sklepni fazi, da se bodo lahko izvajalci ustrezno pripravili in načrtovali svoje delo. Poudarila je, da zakon prinaša bolj celovito oskrbo in povečuje pravice, hkrati so dodane tudi pomembne storitve za krepitev zdravja in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba (pri kateri sodeluje tudi občina Zagorje).

Slovenija se sooča z zelo hitrim staranjem prebivalstva, na kar nas opozarja tudi OECD, saj to pomeni še večje pritiske na zdravstveno in socialno oskrbo. Institucionalno oskrbo imamo v Sloveniji dobro razvito, velik primanjkljaj pa se kaže v oskrbi na domu, kjer je mogoče zagotoviti večjo kakovost bivanja, a je večinoma odvisna od prostovoljcev, lastne iznajdljivosti in plačila iz žepa oziroma subvencije posamezne občine.

Med projekti prostovoljstva je bil kot primer odlične prakse izpostavljen vseslovenski projekt Starejši za starejše, v katerega je v Zasavju vključenih 85 prostovoljcev, ki skrbijo za več kot 7.000 oseb, starejših od 69 let. V Društvu upokojencev  Zagorje deluje 15 prostovoljcev in koordinatorka, ki bi želeli še dodatno razširiti svojo mrežo in zagotoviti prostovoljce v vseh krajevnih skupnostih v občini Zagorje, da bi lahko dosegli še več starejših, ki po zadnjih anketah najbolj trpijo zaradi osamljenosti.

Decembra 2021 sprejeti zakon je zagotovo korak v pravo smer pri zagotavljanju celovite dolgotrajne oskrbe. Kot družba je čas, da pokažemo zrelost in odgovornost, da najranljivejšim v družbi zagotovimo ustrezno nego in oskrbo, je še poudarila Alenka Forte.

z.j.

Prispevek v oddaji Novice na ETV si lahko ogledate na tej povezavi: https://youtu.be/VbJ8xU6eV54?t=302