Novica prihaja iz ekonomske srednje šole v Trbovljah. Dijaki imajo v sklopu strokovnih predmetov tudi dijaška podjetja, ki jih upravljajo skoraj kot prava. Za razliko od večine dijaških podjetij pa so se doslej prvič dijakinje odločile za storitveno podjetje in ne proizvodno.

Svoje celoletno delo je dijaško podjetje Talia, d. d. predstavilo v torek, 13. 5. 2025, ko so organizirali okroglo mizo z naslovom “Sreča je biti človek – človeku”, kar je tudi njihov slogan. Dogodek je potekal v duhu socialnega podjetništva, v sodelovanju z dijaškim podjetjem Z roko v roki, d. d., ki bo nadaljevalo njihovo poslanstvo na GESŠ Trbovlje, na tem področju.

Cilji okrogle mize so bili:

  1. Predstaviti rešitve za omilitev štirih pomembnih težav v slovenski družbi:
    • izključenost oseb z omejitvami (intelektualne ovire, starejši …),
    • visoka institucionalizacija in pomanjkanje skupnostnih storitev,
    • naraščajoča apatija in duševne stiske med mladimi,
    • pomanjkanje kadra v skrbstvenih poklicih.
  2. Najti načine, kako razširiti dobre prakse med mladimi po Zasavju in vsej Sloveniji.
  3. Raziskati možne vire financiranja za nadaljnje delo socialnih dijaških podjetij.
  4. Aktivirati pristojne institucije s pobudami, oblikovanimi na okrogli mizi.

Dogodka sta se udeležila tudi župan Zagorja ob Savi Matjaž Švagan ter Aleš Istenič z Inštituta RS za socialno varstvo in je bil odlično sprejet. V sodelovanju z udeleženci so bili prvi trije cilji v celoti doseženi, dijaki pa so prejeli številne pohvale in tudi konkretne ponudbe pomoči, predvsem glede financiranja v naslednjem šolskem letu.

Na okrogli mizi pa so se oblikovale tudi pobude, ki jih bodo v obliki uradnega dopisa poslali Ministrstvu za delo, Ministrstvu za solidarno prihodnost, Socialni zbornici Slovenije in drugim relevantnim deležnikom in:

  1. Omogočiti podporne storitve starejšim in osebam z intelektualnimi ovirami s pomočjo dijakov in študentov v okviru Zakona o dolgotrajni oskrbi.
  2. V Pravilniku o storitvah socialnega vključevanja:
    • povečati število ur podpornih storitev,
    • razširiti mrežo izvajalcev (tudi na socialna podjetja, izobraževalne organizacije),
    • povišati urno postavko, ki se ni spremenila od leta 2022.
  3. Socialno podjetništvo vključiti v podjetniška tekmovanja in širiti prakso prek JA Slovenija.
  4. Mlade vključevati v nacionalne razprave o deinstitucionalizaciji, duševnem zdravju, starajoči družbi.
  5. Socialnovarstvene teme, kot so medsebojna pomoč in skrbstveni poklici, vključiti že v vrtce, osnovne in srednje šole.

A dijaško podjetje Talia, d.d. se pri okrogli mizi ni ustavilo. Le dva dni pozneje, v četrtek, 15. maja 2025, so se uvrstili med 26 najboljših izmed 190 dijaških podjetij na nacionalnem finalu programa Moje podjetje – JA Slovenija. Dosegli so drugo mesto v kategoriji »pitch« ter drugo mesto v glavni kategoriji »Re-Power Your Future«.

Na zaključnem dogodku so dijakinjam Klavdiji, Lejli, Emani, Manci in Juliji na stojnici in na odru pomagali tudi uporabnika njihovih storitev, Samira in Ernest. Skupaj so pokazali, kako pomembne in učinkovite so njihove storitve vključevanja in pomoči, ter stkali pristna prijateljstva, ki presegajo projektne okvirje.

Dijaki Talie so se podali na pot socialnega podjetništva, ki je v dijaškem svetu še vedno redkost. Njihovo delo je bilo sprva težko razumljivo širšemu občinstvu, vendar so s svojo vztrajnostjo, predanostjo in rezultati dokazali, kako pomembno je, da tudi mladi soustvarjajo bolj vključujočo družbo. Slogan “Sreča je biti človek – človeku” bodo dijaki Talie ponosno širili še naprej – z željo, da bo vsako leto več dijaških podjetij socialno usmerjenih.

V sredo, 28. 5. dijake Talie čaka še podelitev priznanj Zasavske gospodarske zbornice za najinovativnejše organizacije v Zasavju.

Čestitke dijakinjam in mentorici, saj naša družba potrebuje več ljudi s posluhom za ljudi!