Manipulacija je vplivanje na posameznika s točno določenim ciljem. Pri manipulaciji imajo prejemniki pasivno vlogo, kjer ne razumejo resničnih namenov, posledic ali dejanj manipulatorja. Pomembno je zavedanje, da se manipulacija bistveno razlikuje od prepričevanja ali nudenja informacij. Manipulacija je torej nelegitimna, saj utrjuje družbeno neenakost in je vedno v interesu močnejše družbene skupine in proti interesom podrejene družbene skupine.
Danes je pristranskost v novinarstvu dejstvo, ki se ga moramo zavedati. Skrb vzbujajoč je način, kako naj bi bili novinarji objektivni, predvsem katere dogodke naj bi izbirali in o njih poročali ter katere pomembne novice naj bi bile objavljene v najbolj branih oziroma gledanih medijih. Vlade tako povsod po svetu obravnavajo kritične glasove v medijih kot opozicijo demokratičnim spremembam, ne pa kot kritiko določenih politik in odločitev, ki jih sprejemajo vodilni na oblasti. Lahko rečemo, da je novinarsko razumevanje demokracije na nivoju dežel v razvoju, kjer so svoboščine in demokratične pravice omejene z nedefiniranim nacionalnim interesom.
Manipulacija v množičnih medijih vpliva na človeško zavest in vedenje s pomočjo zakonitih in raziskovalnih metod. Le ta pronica v vsak dom, pred katero se človek načeloma ne more skriti, lahko pa preuči njene instrumente in prijeme ter na ta način ustvari svoja posamezna in kolektivna zaščitna sredstva.
Avtorica prispevka: Patricija Gorenc, mag. manag.