Na današnji dan Slovenci praznujemo dan reformacije. Praznik, ki je za Slovence izjemnega pomena, praznujemo že od leta 1992 in je posvečen nastanku slovenskega knjižnega jezika.
Primož Trubar je bil rojen v Rašici pri Velikih Laščah. Že kot mlad fant je zapustil rojstni kraj in se šel šolat za duhovnika. V času šolanja ga je škof Bonomo seznanil s protestantskimi nazori. Trubar je služboval po mnogih krajih v Sloveniji, vendar pa je moral prav zaradi svojih protestantskih nazorov pobegniti v Trst in v Nemčijo.
V času reformacije v 16. stoletju smo Slovenci po zaslugi Primoža Trubarja leta 1550 dobili prvo tiskano knjigo v slovenskem jeziku – Katekizem. Poleg Katekizma je Trubar napisal še Abecednik, saj se je zavedal, da se morajo ljudje najprej naučiti osnov branja ali vsaj osnovnih molitev in krščanskih resnic. Za jezikovno osnovo je vzel osrednjeslovenski prostor, kjer sta se mešala gorenjščina in dolenjščina. Pa vendar Katekizem in Abecednik nista bili Trubarjevi edini deli. Objavil je kar 22 objavil knjig v slovenščini in 2 knjigi v nemškem jeziku – poleg Abecednika in Katekizma še Cerkovno ordningo (Cerkveni red), Ta celi novi testament (prevod Nove zaveze), Tri duhovske pejsni (Tri duhovne pesmi) … Abecednik in Katekizem sta bila zapisana v pisavi gotici, preostale pa v bohoričici.
Ob današnjem prazniku vam želim zavedanja, kako ponosni smo lahko na slovenski jezik in kako pomemben je bil Trubarjev doprinos k razvoju slovenske kulture in slovenskega naroda nasploh.